Jak działają akumulatory w instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne mają za zadanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. Odpowiednia konstrukcja instalacji PV umożliwia zmianę prądu stałego w prąd przemienny, a co za tym idzie, korzystanie z wyprodukowanej energii za pomocą każdego urządzenia podłączonego do kontaktu. Co się dzieje, kiedy nie wykorzystujemy energii tak, jak byśmy tego chcieli? Czy wszystko stracone?

Fotowoltaika z magazynem energii

Na rynku dostępne są akumulatory przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne. Instalacja off-grid służy do magazynowania prądu, który możemy przeznaczyć na własny użytek. Takie rozwiązanie umożliwia nam korzystanie z energii według własnych potrzeb, bez ingerencji zewnętrznego dostawcy prądu. W sytuacji kiedy jesteśmy związani z dostawcą tzw. systemem opustów, wyprodukowana energia trafia do systemu i jest przez niego przechowywana. Do prosumenta wraca wówczas 70-80% tego, co udało mu się wyprodukować. Korzystanie z akumulatorów daje możliwość bycia w pełni samowystarczalnym.

Akumulatory w fotowoltaice

O ile dobrze wyliczyliśmy zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną i dostosowaliśmy instalację do warunków panujących na terenie posiadłości, o tyle dobrze wiemy, że warunki pogodowe są bardzo zmienne i produkcja prądu nie odbywa się stale na jednym poziomie. Fotowoltaika jest najbardziej wydajna w te dni, kiedy nasłonecznienie jest najwyższe – wiosną i latem. Wówczas akumulatory gromadzą energię wyprodukowaną w dzień i magazynują ją na przyszłość. Co więcej, możemy ją wykorzystać w te dni, kiedy stopień nasłonecznienia jest niski.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatorów w instalacji fotowoltaicznej?

Każdy profesjonalny monter wie, że praca akumulatora polega na cyklicznym magazynowaniu energii. Przy wyborze akumulatora należy zwrócić uwagę na jego zdolność do pracy w stanie niepełnego naładowania, dlatego zaleca się montaż urządzeń, które w stanie wyczerpania mogą pracować nawet do 100 godzin. To od klienta zależy, w jaki sposób i gdzie chce przeznaczać nadwyżkę energii elektrycznej. Zapytaj swojego doradcę iSun o ofertę przygotowaną specjalnie pod Twoje potrzeby.

Zobacz również

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Elektromobilność staje się faktem! Od dzisiaj możesz ładować swój samochód elektryczny zupełnie za darmo za pomocą prywatnej stacji…

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak dobrze wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?

Zdajemy sobie sprawę, że wybór firmy, która będzie montowała naszą fotowoltaikę, nie jest prosty. Setki firm fotowoltaicznych bombardują…

ZOBACZ WIĘCEJ

Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci – 100% niezależności energetycznej

Czy w Polsce jest możliwe korzystanie z paneli słonecznych w zupełnym odłączeniu od dostaw prądu z sieci? Tak! Możesz…

ZOBACZ WIĘCEJ